همه چیز در رابطه با کاشت مو

/, مقالات, مو/همه چیز در رابطه با کاشت مو

همه چیز در رابطه با کاشت مو

کاشت مو چیست؟

کاشت مو نوعی از جراحی های زیبایی است که در آن ریشه ‌های مو، از ناحیه اهداکننده به ناحیه در حال ریزش یا خالی از مو منتقل می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوند.

همه چیز در رابطه با کاشت مو و افزایش رویش مو ها:

کاشت مو اولین بار در سال 1950 در ایالات متحده آمریکا به منظور پر مو کردن ناحیه ای که دارای موهای نازک و همچنین ریزش مو بود، انجام شد. اگرچه تکنیک و روش های انجام آن در سال های اخیر تغییرات بسیاری داشته است.

موهای ما در گروه های بسیار کوچک رشد می کند. این موها در هر جایی که رشد کنند بین 1 تا 4 تار مو در هر گروه رشد می کند. این گروه ها از خود مو و فولیکول تشکیل شده است. فولیکول یک ساختار کیسه ای زیر پوست سر است که باعث رشد و تغذیه موها می شود.

فولیکول های مو درون پوست سر قرار دارد و از 20 نوع سلول مختلف تشکیل شده است که هر کدام عملکرد و وظیفه ی مشخصی را دارند. فولیکول ها رشد موها را تنظیم می کنند که عملکرد آن ها تحت ارتباط نزدیکی با هورمون ها، سیستم ایمنی و نوروپپتیدها قرار دارد.

همچنین شکل فولیکول مو بر روی شکل مو و بافت و مشخصات فردی مو تأثیر می‌گذارد.

برخی از گروه ها ممکن است یک تار مو داشته باشند، درحالیکه اکثر آنها حاوی دو تا سه تار مو هستند. این واحد های کوچک مستقل ممکن است در طول عمل جراحی آسیب ببینند که همین سبب رشد موهای ضعیف می شود. بنابراین چگونگی برداشت آن ها بسیار اهمیت دارد.

ریزش مو علل متفاوتی دارد، اما به طور معمول به دلیل:

 • عدم تعادل هورمونی در فولیکول ها و اطراف آن ها
 • کمبود مواد مغذی
 • کاهش گردش خون به سمت فولیکول ها می باشد.

برای افرادی که می‌خواهند کاشت موی طبیعی و قابل رشد انجام دهند مهم ترین مسئله داشتن بانک مو و تراکم موی مناسب در نواحی که از آن منطقه مو برداشت خواهد شد و همچنین وضعیت پوست در نواحی که قرار است موی برداشت شده در آنجا کاشت شود و تشخیص علت ریزش مو و یا طاسی فرد می باشد.

اسکن و آنالیز مو:

علت اصلی بسیاری از مشکلات مو به طور معمول ناشی از ریشه مو می باشد. برای تشخیص علل ریزش مو، نازک شدن مو و شرایط پوستی، پزشک با استفاده از یک تحلیل پیشرفته، مو و پوست سر را ارزیابی دقیق می کند.

در طی آنالیز مو، با استفاده از یک میکروسکوپ مخصوص، تصاویری بزرگ از پوست سر، مو و فولیکول های مو بر روی مانیتور نشان داده می شود و سلامت موها، PH و میزان چربی پوست سر را نشان می دهد. اسكن و آناليز موی سر کمک می کند تا بتوان عواملی همچون وجود باکتری ها و قارچ ها، فعالیت آنزیم DHT و ایجاد توده های چربی را مورد بررسی قرار داد.

پی آر پی (PRP):

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)  روشی درمانی است که طی آن، پزشک مقداری از خون فرد را گرفته، پلاکت ها را از پلاسما و سلول های خونی جدا می کند، و سپس پلاکت های جدا شده را با یک سوزن کوچک به قسمت هایی از سر فرد که کم تراکم و یا دچار ریزش مو هستند، تزریق می کند.

تزریق پی آر پی PRP با افزایش جریان خون به سمت فولیکول موها منجر به رشد طبیعی موها می شود. گاهی اوقات این روش با روش های دیگر ریزش مو یا داروها ترکیب می شود.

از سوی دیگر پلاکت ها دارای صدها پروتئین اختصاصی به نام فاکتورهای رشدی هستند که تقسیم و رشد سلولی را بر عهده دارند. این فاکتورهای رشدی مشتق شده از پلاکت ها با تحریک تقسیم سلولی منجر به ایجاد فولیکول های جدید مو و در نهایت رشد موهای جدید و همچنین با تقویت موها منجر به ضخیم شدن تارهای مو می شود. این روش درمانی هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

پی آر پی (PRP) مو

مراحل پی آر پی (PRP):

خون گرفته شده از فرد حدود 10 دقیقه در سانتریفیوژ می چرخد. بعد از سانتریفیوژ خون به سه لایه تقسیم خواهد شد:

 • پلاسمای خون پلاکتی،
 • پلاسمای فاقد پلاکت،
 • سلول های قرمز خون.

پلاسمای غنی از پلاکت بوسیله یک سرنگ به قسمت های کم تراکم پوست سر تزریق می شود.

مزوتراپی:

مزوتراپی روش درمانی غیرتهاجمی است که طی آن، موادی غنی از مواد معدنی، آمینواسیدها، آنزیم ها و ویتامین ها مستقیما به پوست سر تزریق می شود (ماده درماني که در طول درمان تزريق مي شود بستگي به علت ريزش مو دارد)، که از طریق فرایندهای بسیار منجر به مهار ریزش مو و همچنین افزایش تراکم و حجم موها می شود، از جمله:

 • برقراری تعادل هورمونی.
 • گردش خون در پوست سر را افزایش می دهد.
 • سرعت تشکیل فولیکول های جدید مو را افزایش می دهد.
 • رشد موهای جدید را افزایش می دهد.
 • از شکستگی موها جلوگیری می کند.
 • با بهبود بافت آسیب دیده سر منجر به افزایش تراکم و حجم مو می شود.

مزوتراپی مو

مزوتراپی از روش های درمانی بسیار پرطرفدار است، زیرا علاوه بر تاثیرات چشمگیر این روش در درمان مشکلات مو:

 • این روش درمانی کاملا بی خطر و ایمن است.
 • اثرات جانبی همچون آلرژی و تداخل دارو را کاهش می دهد.
 • این روش با بی حسی و بدون بیهوشی انجام می شود.

درمان به روش مزوتراپی نسبتا سریع تر از سایر درمان ها می باشد، زیرا با حفظ تعادل هورمونی و خنثی سازی اثرات هورمون DHT، منجر به رشد سریع موهای جدید می شود. این درمان معمولا یک بار در هر هفته و طی یک دوره هشت جلسه ای انجام می شود. نتایج این روش درمانی معمولا از جلسه پنجم به بعد مشاهده می شود.

از آنجایی که ماده ی تزریقی به طور کلی حاوی ویتامین ها، مواد مغذی و دیگر مواد سازگار با بافت مو است، عوارض جانبی و یا واکنش های آلرژیک را به دنبال ندارد. درد و ناراحتی کم مزوتراپی، آن را راه حلی آسان برای از بین بردن مشکل مزمن طاسی قرار داده است.

با این حال، افراد مبتلا به بیماری های پوستی، التهاب پوستی، دیابت، هموفیلی و حاملگی نباید این درمان را انتخاب کنند، زیرا ممکن است سلامت آنها را به خطر بیندازد.

 1. کاشت مو به روش اف آی تی (FIT):

کاشت مو به روش اف آی تی (FIT) از روش های بدون جراحی کاشت می‌باشد که به دلیل کم خطر بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در این روش، برداشت فولیکول‌های مو به صورت گروهی و دانه‌ای بوسیله پانچ از ناحیه دهنده مو که معمولا از پشت سر انتخاب میشود، تحت بی حسی موضعی برداشته می شوند و در ناحیه گیرنده مو، بوسیله پانچ یا با تکنیک شکاف جایگذاری می شوند.

در این روش از آنجا که فولیکول های واحد برداشته می شوند، تنها زخم های کوچک و ضخیم باقی می مانند که عملا قابل مشاهده نیستند و درد و ناراحتی بعد از کاشت به حداقل می رسد.

تعداد گرافت های برداشت شده در این روش به کیفیت و کمیت بانک موی فرد بستگی دارد.

در روش اف آی تی (FIT) برای این که حجم موهای پشت سر بیش از حد کم نشود، فولیکول ها یکی درمیان برداشت می شود. همچنین باید در نظر گرفت که زیاده روی در برداشت موها باعث کم تراکم شدن پشت سر می شود که ممکن است خوشایند نباشد.

در روش کاشت اف آی تی (FIT) به دليل اينکه تعداد واحدهای مو در مقايسه با روش جراحي اف یو تی (FUT) تا سه برابر بيشتر قابل برداشت می باشد، يک تا دو روز زمان لازم است تا عمل پيوند به صورت کامل انجام گيرد. که البته با فواصل استراحت و زمان های لازم بين مراحل مختلف کاشت، انجام اين روش خسته کننده نخواهد بود.

در این روش چنانچه برداشت موها بی رویه انجام شود پشت سر نمای بید خورده یا نخ نما پیدا می کند.

در حالی که در روش جراحی یا ترکیبی، نواری از پشت سر برداشته می شود و از تمام موهای آن استفاده می شود.

کاشت مو به روش FIT

مزایای روش اف آی تی (FIT):

 • این روش کاشت بدون نیاز به جراحی و با بی حسی موضعی انجام می شود.
 • کاشت کاملا سرپايی بوده و نياز به بستری شدن ندارد.
 • هیچ گونه برش یا بخیه ای بر روی سر زده نمی‌شود، در نتیجه خونریزی ندارد.
 • پوست محل كاشت، كاملا طبيعی و بدون فرورفتگی و برجستگی می باشد.
 • پس از کاشت، بیمار هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.
 • تنها اثری که پس از مراحل کاشت مو باقی می‌ماند، نقاط کوچک سفید رنگ می‌باشند.
 • ايجاد طبيعي ترين خط رويش مو در جلوی سر نسبت به ساير روش هاي كاشت مو مشابه.
 • امكان استفاده از موهاي بدن (سينه و كتف) جهت پيوند مو به سر در صورت نياز.
 • عدم نياز به دوران نقاهت پس از پيوند مو به دليل سر پايي بودن.
 • بیمار می‌تواند یک روز پس از کاشت، به فعالیت کاری خود بازگردد.
 • ويزيت های مجدد بعد از پيوند مو به صورت سرپايی می باشد.
 • تنها 1-2 هفته زمان نیاز است تا بیمار بتواند به فعالیت های ورزشی خود بازگردد.

معایب روش اف آی تی (FIT):

 • نسبت به بقیه‌ی روش‌ها، نیازمند زمان و هزینه‌ی بیشتری می‌باشد.
 • امکان آسیب دیدن و قطع شدن گرافت ها بیشتر از روش های دیگر است.
 • موی سر بیمار می‌بایست تراشیده شود.
 • در این روش به دلیل اینکه دور گرافت‌ها بافت چربی وجود ندارد، امکان آسیب دیدنشان وجود دارد.
 1. کاشت مو به روش اف یو تی (FUT):

کاشت مو به روش اف یو تی (FUT) از اولین روش های کاشت موی طبیعی در دنیا می باشد.

در این روش یک نوار باریک از پشت سر به عرض یک الی دو سانتی متر و به طول ۲۰تا ۲۵ سانتی متر برداشته می شود. سپس، واحدهای فولیکولی به صورت جداگانه برای پیوند برداشته می شوند. تمرکز در انتقال هر فولیکول، و بررسی کیفیت آن ها منجر می شود که احتمال موفقیت کاشت افزایش پیدا کند. از مشکلات اصلی کاشت به روش اف آی تی (FIT)، احتمال آسیب واحدهای فولیکولی مو است، که بعدها همین موضوع می تواند بر روند رشد مو تاثیر بگذارد. اما این مشکل در کاشت مو به روش اف یو تی (FUT) وجود ندارد و واحدهای فولیکولی برداشته شده تا زمانی که در ناحیه جدید کاشته شوند به همان صورت اولیه باقی می مانند.

از معایب این روش کاشت، خط زخمی است که بر روی سر باقی می ماند. پیش بینی پهنای این زخم دشوار است.

فرق بین عمل  اف آی تی (FIT) و اف یو تی (FUT) در نحوه ی برداشت مو است و از لحاظ کاشت تفاوتی با هم ندارند. یکی از مزیت های روش اف یو تی (FUT) دید کافی جهت جداسازی فولیکول ها و سرعت عمل در حین انجام عمل است که حدود چهار تا شش ساعت زمان نیاز دارد. از معایب این روش نیز می توان به محدودیت در ابعاد نوار پشت سر جهت برداشت مو اشاره کرد .

کاشت مو fut

مراحل کاشت مو به روش اف یو تی (FUT):

جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. موی ناحیه ای از سر که واحدهای آن برداشته می شوند، برای دسترسی آسان تر تراشیده می شوند.

سپس جراح یک بی حس کننده موضعی را به ناحیه اهدا کننده پوست سرتزریق می کند تا بی حس شود. بعد از برداشت پوست سر، فولیکول های مو یک به یک از پوست جدا می شوند.

جراح با استفاده از میکروسکوپ این کار را انجام می دهد تا از آسیب به فولیکول های مو جلوگیری کند.

این واحدها به صورت فلاپ زیر میکروسکوپ برداشته می شوند.

این فلاپ از مرکز ناحیه اهدا کننده برداشته می شود که به جراح این امکان را می دهد تا مقدار زیادی مو برای پیوند داشته باشد.

سپس در ناحیه گیرنده (ناحیه طاس پوست سر) بی حسی موضعی ایجاد کرده و از طریق سوزن های بسیار ریز مخصوص، واحدهای فولیکولی را داخل پوست سر قرار می دهد. سپس این موها به طور طبیعی رشد می کنند.

هنگامی که بی حسی از بین می رود، ممکن است مقداری درد، تورم و ناراحتی ایجاد شود.

در صورت لزوم، برای تسکین درد، داروهای مسکن مصرف کنید.

 1. کاشت مو به روش ترکیبی:

در روش کاشت مو اف یو تی (FUT) جهت اینکه تعداد تارهای زیادی کاشته شود، نیاز است شکاف پهنی از پشت سر شخص بیمار برداشته شود. این برش عریض باعث ایجاد اسکار دائمی خواهد شد که این مسئله می تواند باعث ناراحتی بیمار شود. از یک طرف دیگر افرادی که سطح طاسی بالایی دارند اگر قرار باشد تنها با روش کاشت مویی که نیاز به جراحی ندارد یعنی روش بدون جراحی اف آی تی (FIT)، تعداد تار موی زیادی کاشته شود مشکلی که فرد دچار آن می شود کم پشتی واضح و ناپسند پشت سر شخص است. متخصصان ما برای حل این مشکل کاشت مو به روش ترکیبی اف آی تی و اف یو تی را پشنهاد می کنند.

همیشه افرادی که دچار ریزش مو و طاسی در منطقه وسیعی از سر خود هستند، برای کاشت مو مراجعه می کنند. برای پوشاندن این مناطق به تعداد بسیار زیادی گرافت مو نیاز داریم اما در روش کاشت مو اف یو تی (FUT) یا روش اف آی تی (FIT) به تنهایی این امر قابل انجام نیست.

کاشت مو به روش ترکیبی

چرا روش ترکیبی

یعنی بدست آوردن این میزان از گرافت از یک روش کاشت مو قابل انجام نیست. به همین دلیل برای این افراد از ترکیب هر دو روش اف یو تی (FUT) و اف آی تی (FIT) برای بدست آوردن مقدار گرافت مورد نیاز و در نتیجه ایجاد بیشترین تراکم موهای کاشته شده و پوشش دادن حداکثری منطقه طاسی استفاده می شود. در این روش اول یک مرحله روش اف یو تی (FUT) اجرایی می شود و سپس در همان روز یا حداکثر تا چند روز آینده یک مرحله اف آی تی (FIT) نیز انجام خواهد شد.

در روش ترکیبی کاشت ۳۰۰۰ الی ۳۵۰۰ گرافت یعنی ۷۰۰۰ الی ۹۰۰۰ تار مو از پشت سر برداشته و کاشته می شود. در کسانی که دارای بانک موی پرپشت و عالی هستند می توان ۳۵۰۰ الی۴۰۰۰ گرافت از پشت سر فرد برداشت کرد. میزان انعطاف پذیری پوست و متسع بودن پوست ناحیه اهدا کننده در پشت سر میتواند یکی از علت های تعداد گرافت ها باشد.

مزیت روش کاشت موی ترکیبی:

افزایش ۳۰درصدی در حجم تراکم موی بیمار بعد از کاشت مو را می توان یکی از مزیت های این نوع کاشت مو نام برد.

کاشت مو با تراکم بالا و حجم عالی، رضایت بیمار و آسوده خاطر بودن پزشک را به همراه دارد که این نوع کاشت ترکیبی، این امر را اجرایی کرده است.

کاندیدای مناسب کاشت مو به روش ترکیبی:

چنانچه برای کاشت مو به بیش از 4000 گرافت نیاز داشته باشیم باید به روش ترکیبی، کاشت مو را انجام دهیم. زیرا میزان گرافت های گرفته شده از روش های اف آی تی (FIT) و اف یو تی (FUT) به صورت جداگانه به این مقدار نمی رسد.

برای انجام روش ترکیبی حداقل بانک موی پشت سر را داشته باشد تا هم بتوان 2 سانتیمتر از پشت سر را برداشت و هم مقداری باقی بماند که بتوان با اف آی تی (FIT) آن را برداشت کرد به عبارتی بانک موی پشت سر حداقل 7 تا 10 سانتیمتر باشد.

 1. کاشت مو به روش AMT:

در کاشت مو به روش AMT پزشک و متخصصین این امر در کلینیک پس از انجام آنالیز مو و پوست سر با دستگاه‌های آنالیز، میزان تراکم مو، میزان رطوبت مو، الاستیسیته، وضعيت رنگدانه ها، منافذ و زبری، غدد سبوم، میزان چربی پوست سر، میزان چربی مو، تعیین الگوي رویش مو، تعیین جنس مو (چرب ، خشک ، معمولی)، استحکام ریشه و ساقه مو، ضخامت مو را مورد بررسی قرار می‌دهند و مراجعه کننده را از وضعیت پوست و مو و میزان تراکم مو مطلع ساخته و تا حدودی نتیجه کاشت موی زنده و قابل رشد را برای فرد مشخص می‌کنند و یا درصورت وجود مشکلی برای کاشت، مخصوصا مشکلات پوستی پس از تشخیص و ارائه درمان و سپری شدن طول درمان و رفع مشکل میتوان اقدام به کاشت موی طبیعی و قابل رشد کرد.

کاشت مو AMT

تیم متخصص ما، در کاشت مو به روش AMT برای تقویت بانک موی فرد:

ممکن است قبل از برداشت گرافت ها در ناحیه‌ی اهدا‌کننده‌ی مو، پی آر پی PRP تزریق کنند، که با این کار، منجر به قوی شدن فولیکول های ضعیف شده تا تمامی گرافت های برداشته شده، شرایط لازم برای کاشت را داشته باشند.

همچنین در برخی شرایط، هر یک از گرافت‌های مو قبل از این که در سر کاشته شوند، در بستر سلول های بنیادی و پلاکت ها قرار داده می شوند که منجر به بهبود شرایط فولیکول ها می شود، که این کار موجب رشد بهتر موها، پس از کاشت می‌شود.

همچنین این ترکیب ممکن است بعد از کاشت در ناحیه‌ای که موها پیوند زده شده‌اند، تزریق ‌شود تا علاوه بر تسریع روند بهبودی، موجب رشد بهتر گرافت‌های مو بشود، همچنین این کار موجب بهبودی سریع‌تر و کاهش جای زخم در این ناحیه می شود. این روش خصوصا برای رشد بهتر گرافت‌های مو در ناحیه تاج سر (که دارای درصد پایین‌تری از رشد مجدد موها می‌باشد) بسیار موثر است.

برسی روش های دیگر کاشت مو

در عمل‌های کاشت موی طبیعی و قابل رشد به روش اف یو تی (FUT)  که باید از ناحیه پشت سر قسمتی از پوست همراه با موی آن برداشته شود (برداشت فلپ) و دو لبه این برش بهم بخیه گردد، برای اینکه جای این برداشت و بخیه به کمترین حد ممکن برسد و جای بخیه بسیار نازک بوده و در نتیجه ظاهر بدی به پوست پشت سر ندهد، دانستن وضعیت پوست ناحیه اهدا کننده و میزان خشکی و چرب بودن و …. برای تیم کاشت و متخصصین بسیار بسیار مهم می باشد.

همچنین در روش اف آی تی (FIT) فولیکول های مو از پوست سر فرد برداشته می شود.این سلول ها از باقی مانده فولیکول مو جدا می گردند.و محیط کشت مشخصی برایشان تعیین می کنند.در مرحله بعدی، مواد پی آر پی بنیادی به آن ها تزریق می شود. بدین ترتیب سلول های بنیادی به منظور تولید عوامل پروتئینی تلاش می کنند که این امر، تولید سلول های جدید را در پی خواهد داشت. بنابر این کشت موفق سلول های بنیادی مو، به تولید سلول های جدید مو منجر خواهد شد. میزان توانمندی سلول های بنیادی در تشکیل لایه های پوست، فعالیت غدد چربی سر و میزان قدرت پوست در ترمیم نمودن جای زخم از جمله عوامل تاثیرگذار در آشکار شدن روند بهبودی  به شمار می روند.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

بعد از انجام عمل کاشت مو یکسری اعمال به منظور حفاظت از منطقه دریافت‌کننده گرافت‌های کاشت مو باید انجام شود. باید منطقه‌ای که کاشت مو در آن صورت گرفته‌است را، از در معرض نور خورشید قرار گرفتن دور کرد و دو روز بعد از جراحی برای شستشوی محل مذکور باید از شامپو استفاده کرد. بعضی از جراحان به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند روز بعد از جراحی از شامپو استفاده کنند. استفاده از شامپو بسیار مهم است چون باعث جلوگیری از دلمه بستن زخم در اطراف محور مو می‌شود. این دلمه‌های پوستی به محور مو می‌چسبند و خطر ریزش فولیکول‌های موی تازه کاشته شده در طول ۶ تا ۱۰ روز بعد از عمل افزایش پیدا می‌کند.

در طول ۱۰ روز اول، تقریباً تمامی موهای کاشته شده، بواسطه تغییر محلی که داشته‌اند آسیب‌پذیر می‌شوند و ریزش خواهند داشت. چنین امری کاملا طبیعی است. بعد از ۲ تا ۳ ماه موهای جدیدی از فولیکولهای جابجا شده شروع به شکل‌گیری می‌کنند.

موی بیماران به حالت عادی شروع به رشد می‌کند و در طول ۶ تا ۹ ماه بعدی، ضخیم شدن موها رخ می دهد. هرگونه ریزش موی بعدی به صورت محتمل از مناطقی که تحت عمل کاشت مو قرار نگرفته‌اند، صورت می‌گیرد. بعضی از بیماران برای به تعویق انداختن ریزش مو از دارو استفاده می‌کنند در حالیکه سایر افراد برای مبارزه با این امر در نهایت تن به یک عمل کاشت موی دیگر می‌دهند.

کاشت مو فرایند بسیار حساسی می‌باشد که بیمار باید پس از انجام آن، مراقبت‌های خاصی را در نظر بگیرد تا بتواند نتیجه ی رضایت بخشی به دست آورد. پیروی کردن از این باید‌ها و نباید‌ها بسیار ضروری است.

مراقبت های بعد از کاشت مو سر

نکاتی که بعد از کاشت باید رعایت کرد:

پس از مرخص شدن، حتماً کسی را همراه خود داشته باشید تا شما را همراهی کرده و شما به خانه برساند. از بین رفتن اثر دارو‌ی بی حسی کمی زمان بر است.

به غیر از مراقبت‌های معمولی که هر فرد باید پس از کاشت مو انجام دهد، به مراقبت‌های خاصی که پزشکتان تجویز می‌کند بسیار اهمیت دهید.

پوست سرتان را خشک نگه دارید تا هرچه زودتر خوب شود.

در دوره ی نقاهت، پوست سرتان را تمیز نگه دارید. همچنین برای اینکه مشکلی برای مو‌های کاشته شده پیش نیاید، به غیر از چیز‌هایی که پزشکتان برایتان تجویز کرده چیز دیگری روی سرتان نگذارید.

اگر 3-4 ساعت پس از جراحی احساس درد داشتید، از مسکن استفاده کنید.

سعی کنید از سرکارتان مرخصی بگیرید و استراحت کنید تا کبودی‌ها هرچه زودتر خوب شوند.

دو روز پس از جراحی به کلینیک بروید تا پانسمان‌هایتان را باز کنند و سرتان شسته شود.

طبق تجویز پزشک مو‌هایتان را بشویید تا آسیبی بهشان نرسد.

در روز‌های ابتدایی دوره ی بهبودی، مو‌هایتان را به آرامی با دست‌هایتان بشویید.

4 روز پس از جراحی می‌توانید به راحتی دوش بگیرید. در واقع این کار باعث می‌شود دلمه ها کنده شوند و باعث سریع تر شدن پروسه ی بهبودی شود.

از کمپرس یخ برای کم کردن تورم پوست سرتان استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در ناحیه ی کاشته شده نباید به طور مستقیم از کمپرس یخ استفاده شود.

فقط در ناحیه ی پشتی سر و پیشانیتان از آن استفاده کنید.

کارهای که بعد از کاشت نباید انجام داد:

 • پوست سرتان را در معرض تابش نور آفتاب قرار ندهید.
 • در صورتی که باید حتماً بیرون بروید، از کلاه استفاده کنید.
 • ناحیه ی کاشته شده را دست نزنید و نخارانید.
 • سفتی و خارش پوست سر از جمله عوارض جانبی کاشت مو می‌باشند.
 • پس از جراحی به مدت یک ماه سیگار نکشید.
 • سیگار کشیدن باعث کاهش گردش خون در پوست سر می‌شود.
 • کم کردن و یا ترک کردن سیگار می‌تواند به رشد مو‌هایتان کمک شایانی بکند. چند ماه قبل از انجام کاشت، تعداد سیگار ها را کاهش داده تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.
 • تا یک هفته پس از جراحی ورزش نکنید.
 • در فعالیت‌هایی که باعث می‌شوند عرق کنید شرکت نکنید. عرق کردن احتمال عفونت در ناحیه ی کاشت را به شدت افزایش می‌دهد.
 • از دارو‌های ویتامین، آسپرین، ایبوپروفن و آرتریت استفاده نکنید.
 • این دارو‌ها باعث رقیق شده خون می‌شوند که ممکن است ناحیه ی کاشت دچار خونریزی شود. در صورتی که سردرد داشتید، از دارو‌هایی که آسپرین ندارند (مثل استامینوفن) و یا پزشکتان تجویز کرده است استفاده کنید.
توسط |2018-09-22T16:05:06+00:0022nd سپتامبر, 2018|دسته‌ها: کاشت مو, مقالات, مو|برچسب‌ها: , , , , |2 دیدگاه

درباره نویسنده:

hoormed

2 دیدگاه

 1. adel سپتامبر 22, 2018 در 3:42 ب.ظ پاسخ

  میشه بگید کدوم روش بهتر جواب میده؟

  • hoormed
   hoormed سپتامبر 22, 2018 در 4:28 ب.ظ پاسخ

   درود بر شما بستگی به شرایط و وضعیت موی شما خواهد داشت

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت