بوتاکس

//بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی است که از بوتولین بدست می آید. از این دارو به منظور درمان برخی بیماری های عضلانی و یا به منظور زیبایی برای برداشتن چین و چروک از طریق فلج کردن موقت ماهیچه های صورت استفاده می شود. این ماده باعث فلج شدن عضلاتی که باعث چروک شدن پوست میشوند ، می شود وبه مرور زمان و با تزریقات مکرر می توان برای همیشه چین و چروک های خود را از بین برد و حس زیبایی، جوانی و شادابی پوست را برای همیشه به همراه خود داشت. بوتاکس بهتر است پس از 3 تا 6 ماه تکرار شود تا زمانی که چین و چروک ها به صورت کامل بر طرف شود. لازم به ذکر است که در صورت عدم تکرار این عمل تنها روند سرعت کاهش یافتن چروک ها کمتر خواهد شد و هیچگونه عوارض جانبی دیگری نخواهد داشت.

طرزکار :

این ماده به عنوان یک سپر بین مغز و عضله عمل می کند به طوری که حتی اگر مغز شما به عضله فرمان دهد تا حرکت کند عضله همچنان بی حرکت باقی خواهد ماند.

برخی از مزایای شگفت انگیز بوتاکس:

    1.درمان افتادگی ابرو :

افتادگی ابرو میتواند باعث شود که این بیماران خواب آلوده و غمگین به نظر برسند با وجود اینکه احساس خوشحالی و سرزندگی دارند. بوتاکس موجب منقبض شدن عضلات ابرو می شود و اگر به درستی انجام شود، می تواند آنها را به سمت بالا نگه دارد.

  1. باعث توقف بیماری زیاد عرق کردن می شود:

اینگونه بیماران از عرق کردن زیاد حتی زمانی که هوا سرد است ویا استراحت میکنند رنج میبرند. این ماده میتواند از رسیدن فرمان های مغز به عضلات مورد نظر جلوگیری کند. همچنین بوتاکس میتواند به عنوان یک سپر برای غدد عرق عمل کند. بخصوص بوتاکس میتواند در جلوگیری از عرق کردن برخی از نقاط خاصی از بدن که نسبت به نقاط دیگر بیشتر عرق میکنند مانند زیربغل، پاهاودستان موثر باشد.

  1. کاهش سردردهای میگرنی :

 بسیاری از مبتلایان به میگرن به اشتباه فکر می کنند که استفاده از دارو میگرن را متوقف می کند در صورتیکه اینگونه نیست. و صرفا بسیاری از علائم اصلی مانند حساسیت به نور و حالت تهوع را کاهش می دهد و میگرن را آسانتر می کند. حال آنکه با تزریقات مداوم این ماده در ناحیه سر و گردن میتوان دردهای شدید میگرنی را تا حد قابل ملاحظه ای کم کرد ویا حتی آنها را متوقف کرد.

  1. درمان فلج بل (فلج نیمی از عضلات صورت که اغلب ناگهانی و موقتی است):

از دو طریق میتوان از بوتاکس در درمان فلج بل استفاده کرد: یک روش اینکه از این ماده در ناحیه فلج صورت استفاده کرد که این امر کمک به شل کردن عضلات صورت که احتمالا سفت و دردناک شده اند میکند و همچنین تیک های(حرکات) ناخواسته صورت را متوقف میکند. و دیگری اینکه از بوتاکس میتوان در ناحیه سالم و غیر فلج صورت استفاده کرد که بیشتر ماهیت زیبایی و یا آرایشی را دارد. این کار باعث راحت تر شدن حرکات قسمت غالب و یا سالم صورت میشود.

  1. درمان پرش و انحراف چشم :

گاهی اوقات این تکان ها و پرش های چشم سریع و یا دائمی می شود. وگاهی این تکان خوردن ها می تواند باعث ایجاد اسپاسم دائمی عضله شود که این امر باعث میشود که عضلات مربوطه به مدت طولانی تحت فشار قرار گیرند. با توجه به موارد ذکر شده دربالا می توان نتیجه گرفت که این موارد را  با بوتاکس به راحتی می توان درمان کرد.

مراقبت های پس از بوتاکس:

  1. از حرکت دادن و یا ماساژ ناحیه بوتاکس شده جدا خودداری فرمایید.
  2. تا 24 ساعت بعد از بوتاکس از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری فرمایید.
  3. به مدت 72 ساعت پس از انجام بوتاکس از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب ویا حرارت مستقیم اجتناب فرمایید.
  4. پس از بوتاکس تا مدتی از مصرف نمک و یا موادی که باعث ایجاد عرق می شوند پرهیز فرمایید.

کسانی که باید از بوتاکس اجتناب کنند:

  1. در دوران بارداری از انجام بوتاکس اجتناب کنید
  2. اگر می خواهید دست به فعالیت بزرگی بزنید و یا اگر برنامه ورزشی یا اجتماعی خاصی پیش رو دارید از انجام این عمل خودداری دارید.

عوارض جانبی :

برخی از عوارض جانبی این ماده که لازم است نسبت به آنها آگاه باشیم عبارتند از: سردرد، درد در ناحیه صورت و همچنین درد در ناحیه تزریق.

برخی دیگر از عوارض بوتاکس که میتوان گفت کمتر متداول هستند عبارتند از: افتادگی پلک، عفونت مجرای تنفسی و ضعف عضله ای.

تحقیقات نشان داده که بهترین راه مقابله با عوارض مربوط به بوتاکس داشتن دانش و اطلاعات کامل درباره ی عضلات صورت و نحوه عملکرد آنها می باشد.

توسط |2018-09-15T18:25:42+00:0012th جولای, 2018|دسته‌ها: پوست|برچسب‌ها: , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

hoormed

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت