PRP مو

//PRP مو

PRP مو

پی آر پی موپی آر پی (PRP)

پلاسمای غنی از پلاکت که اغلب به پی آر پی (PRP) شناخته شده است، پلاسمای غلیظ شده خون (گرفته شده از خون) است که دارای حدود پنج برابر تعداد پلاکت موجود در گردش خون طبیعی است.

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) روشی درمانی است که طی آن، پزشک مقداری از خون فرد را گرفته، پلاکت ها را از پلاسما و سلول های خونی جدا می کند، و سپس پلاکت های جدا شده را با یک سوزن کوچک به قسمت هایی از سر فرد که کم تراکم و یا دچار ریزش مو هستند، تزریق می کند.

تزریق پی آر پی PRP با افزایش جریان خون به سمت فولیکول موها منجر به رشد طبیعی موها می شود.

گاهی اوقات این روش با روش های دیگر ریزش مو یا داروها ترکیب می شود.

از سوی دیگر پلاکت ها دارای صدها پروتئین اختصاصی به نام فاکتورهای رشدی هستند که تقسیم و رشد سلولی را بر عهده دارند.

این فاکتورهای رشدی مشتق شده از پلاکت ها با تحریک تقسیم سلولی منجر به ایجاد فولیکول های جدید مو و در نهایت رشد موهای جدید و همچنین با تقویت موها منجر به ضخیم شدن تارهای مو می شود.

این روش درمانی هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

موارد استفاده از پی آر پی PRP:

ریزش مو: پزشکان PRP را به منظور افزایش رشد مو و جلوگیری از ریزش مو به پوست سر تزریق می کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده از سال 2014، تزریق PRP در درمان آلوپسی آندروژنی موثر است که همچنین به عنوان طاسی مردانه شناخته می شود.آسيب تاندون: تاندو ها که عضلات را به استخوان وصل مي کنند معمولا پس از آسیب به آرامی بهبود می یابند.

پزشکان تزریق PRP را برای درمان آسیب های مزمن تاندون ها استفاده می کنند که با افزایش جریان خون منجر به افزایش سرعت بهبودی می شوند.

آسيب های حاد: پزشکان تزريق PRP را براي درمان زخم های ورزشی حاد، از قبيل عضلات گردن همسترينگ يا اسپری های زانو استفاده کرده اند.

بهبود بعد از جراحی: گاهی اوقات پزشکان از تزریق PRP، پس از جراحی برای ترمیم تاندون پاره شده (مانند تاندون کاف روتاتور در شانه) یا رباط ها (مانند رباط صلیبی قدامی یا ACL) استفاده می کنند.

PRP مو

مراحل پی آر پی (PRP):

ابتدا حدود 80-35 سی سی از خون فرد گرفته می شود.

مقدار نمونه خون بستگی به ناحیه ای دارد که قرار است پی آر پی PRP به آن تزریق شود.

سپس با استفاده ازکیت های حاوی ژل جداکننده، خون درون سانتریفیوژ قرار داده می شود و حدود 15 تا 20 دقیقه چرخانده می شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که بسیار سریع چرخش می کند و باعث می شود اجزا خون از هم جدا شوند.

پروسه جداسازی در دستگاه سانتریفیوژ حدود 15 دقیقه طول می کشد، پلاکت ها جدا شده و آماده تزریق می شوند.

بعد از سانتریفیوژ خون به سه لایه تقسیم خواهد شد:

  • پلاسمای خون پلاکتی،
  • پلاسمای فاقد پلاکت،
  • سلول های قرمز خون.

سپس پلاسمای غنی از پلاکت بوسیله یک سرنگ از خون جدا شده و به قسمت های کم تراکم پوست سر تزریق می شود. سوزن هایی که در این روش از آنها استفاده می شود فوق العاده ظریف هستند بطوریکه این کار با حداقل درد انجام می شود.

در موارد ابتلا به بیماری های زیر نباید از روش پی آر پی PRP استفاده شود:

  • انواع دیابت
  • بیماری های خونی و مزمن مانند اختلالات انعقادی خون یا سرطان خون.
  • بيماری های كبدی مزمن مانند سیروز کبدی و غیره.
  • بیمارانی که نیاز به مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل پلاویکس، هپارین یا وارفارین دارند.

نکته مهم دیگر در پی آر پی استفاده از کیت های استاندارد و دارای تاییدیه می باشد که اغلب آن ها ساخت کشور سوئیس و آلمان می باشند،

متاسفانه به مانند برخی از تجهیزات پزشکی کیت ها و سانتريفيوژ‌های چینی نیز روانه بازار شده اند که عمل جداسازی و تجزیه فاکتورهای خونی را به درستی انجام نمی دهند و نتیجه آن تزریق  پلاسمای ساده به جای پلاسمای تجزيه شده می باشد که اثر درمانی ندارد.

اکثر کیت های پی آر پی  یکبار مصرف می باشند و چنانچه از آن برای چند نفر استفاده شود امکان عفونت و انتقال بیماری های خونی از فردی به فرد دیگر به وجود دارد.

توصیه می شود قبل از انجام پی آر پی با پزشک متخصص مشورت نمایید تا مطمئن شوید برای مشکل فعلی شما انجام پی آر پی مفید و موثر است و اگر تصمیم به انجام آن گرفتید حتما در مرکزی انجام دهید که از کیت های استاندارد و معتبر با رعایت اصول بهداشتی استفاده می کنند.

توسط |2018-09-17T12:05:38+00:0013th ژوئن, 2018|دسته‌ها: مو|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

hoormed

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت